Home » Baza wiedzy » Analiza techniczna » Analiza techniczna: korekta prosta

Korekta prosta to najczęściej występujący typ korekty i jednocześnie najlepszy do zajmowania pozycji zgodnie z trendem. Korekta prosta musi spełniać kilka prostych warunków, żeby miała wysokie prawdopodobieństwo realizacji. Zacznijmy od podstaw, czyli jak taka korekta wygląda :

korekta_prosta_up

korekta_prosta_down

Korekta prosta powstaje po impulsie spadkowym lub wzrostowym, składa się z trzech fal :

fala A – przeciwna do kierunku impulsu,

fala B – zgodna z kierunkiem impulsu,

fala C – przeciwna do kierunku impulsu.

Korekta prosta musi spełniać kilka podstawowych warunków ( są różne szkoły, warunki nieco się różnią, przedstawiam Wam, te warunki, które ja stosuję):

  1. Korekta nie może być większa od impulsu – absolutna podstawa, ważne jest zdawać sobie sprawę z tego, który impuls mierzymy, bo to nie zawsze jest oczywiste ( to temat na oddzielny artykuł w najbliższym czasie). W moim systemie przyjmuję zasadę, że interesują mnie korekty, które nie przebiły 88,6% zniesienia impulsu.
  2. Fala A mieści się w zakresie w zakresie 38,2% – 61,8% impulsu – jeżeli fala A nie osiągnie 38,2%, to nie jest to fala, z kolei jeżeli osiągnie więcej niż 61,8% to pozostawia zbyt mało miejsca, żeby powstała odpowiednia fala C.
  3. Fala B musi osiągnąć przynajmniej 38,2% fali A – oczywiście, żeby była to korekta prosta, fala B nie może przebić początku fali A.
  4. Fala C musi osiągnąć przynajmniej 50% długości fali A.
  5. Fala C musi przebić koniec fali A – najlepiej jeżeli osiąga przynajmniej 127,7% zniesienia zewnętrznego fali A.
  6. Fala B nie może być pięciofalowa – najlepiej jeżeli fala B jest zbudowana z trzech fal, a opcją idealną jest kiedy wszystkie trzy fale korekty prostej mają postać trójfalową.
  7. Fala C nie może przekroczyć 200% zniesienia zewnętrznego fali A.

Najlepsze korekty proste, to te w których fala A jest równa fali C, jeżeli do tego wypada to na ważnym poziomie wsparcia/ oporu, to jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że korekta zadziała.

  
        
          

4 thoughts on “Analiza techniczna: korekta prosta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*