Home » Baza wiedzy » Analiza techniczna » Analiza techniczna: poziomy wsparcia i oporu

Poziomy wsparcia i oporu to podstawowe pojęcia w analizie technicznej dla każdego tradera. Bardzo ważne jest, żeby potrafić właściwie ich używać i odpowiednio interpretować zachowanie ceny na tych poziomach.

Czym są linie wsparcia i oporu? Są to poziomy cenowe, na których cena wcześniej się zatrzymywała: opory zatrzymują ruch wzrostowy, a wsparcia ruch spadkowy. Oczywiście to, że cena wcześniej zatrzymała się na danym poziomie nie oznacza, że tym razem również tak będzie. Czas na przykład zachowania ceny na takim poziomie (wykres EURUSD H1):

forexandfreedom_wsparcia_opory

Widać wyraźnie, że cena reagowała na tym poziomie – dwukrotnie go odrzucała zanim został przebity. Po przebiciu automatycznie poziom, który był oporem staj się wsparciem tak jak na przedstawionym wykresie. Zanim cena ponownie poszła w dół zatrzymała się na tym poziomie robiąc niewielką korektę.

Poziomy wsparcia i oporu znajdują się na każdym instrumencie i na każdej ramie czasowej. Ważne jest to, że im wyższa rama czasowa, tym silniej będą działały takie poziomy. Jeżeli cena ma silny ruch z perspektywy wysokiej ramy czasowej to poziomy wsparcia i oporu na niskich ramach czasowych będą przełamywane bez większych problemów.

Siłę takiego poziomu określa też to, ile razy cena go odrzuciała, lub fałszywie przebijała, bardzo często pełne poziomy  psychologiczne poziomy) są wsparciem lub oporem dla ceny.

Podsumowując – poziomy wsparcia i oporu dają informację, w których miejscach może nastąpić korekta, koniec korekty lub zmiana trendu, dlatego są bardzo ważną częścią analizy technicznej i warto zwracać na nie uwagę.

  
        
          

4 thoughts on “Analiza techniczna: poziomy wsparcia i oporu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*