Home » Baza wiedzy » Analiza techniczna » Analiza techniczna: średnie kroczące [Moving Averages]

Co to są średnie kroczące?

Średnie kroczące [Moving Averages] to jedno z najprostszych i najbardziej popularnych (zwłaszcza wśród początkujących traderów) narzędzi wykorzystywanych w analizie technicznej, dzięki któremu możesz określić trend panujący na rynku lub moment jego odwrócenia. Platforma MetaTrader 4 daje możliwość ustawienia czterech typów średnich kroczących:

 • SMA
 • EMA
 • Linear weighted
 • Smoothed

Dokładniej zajmę się średnimi SMA i EMA ponieważ są to dwa najbardziej popularne typy, a ich działanie jest najbardziej przejrzyste. Średnie liniowo ważone (linear weighted) polegają na dodaniu liniowego współczynnika wagi poszczególnym okresom – im starszy okres, tym mniejszy współczynnik wagi. Z kolei średnie typu Smoothed są wygładzane na podstawie wolumenu – największa wagę mają okresy, w których wolumen był najwyższy.

SMA – prosta średnia krocząca

To najprostszy typ średniej kroczącej – obliczana jest bezpośrednio z n okresów ( czyli np średnia SMA z 20 godzin). Dodatkowo mamy do wyboru kilka opcji z jakiej ceny ma zostać obliczona średnia:

 • Close[C] – średnia liczona po cenach zamknięcia,
 • Open[O] – średnia liczona po cenach otwarcia,
 • High[H] – średnia liczona po cenach maksymalnych,
 • Low[L] – średnia liczona po cenach minimalnych,
 • Median Price – HL/2,
 • Typical Price – HLC/3,
 • Weighted Close – HLCC/4.

Wadą prostej średniej kroczącej jest to, że daje późno sygnały zmiany trendu, ale za to filtruje większość fałśzywych sygnałów.

EMA – wykładnicza średnia krocząca

To chyba najbardziej popularny i najczęściej stosowany typ średniej kroczącej. Jest to średnia z n okresów, które są ważone wykładniczo w zależności od czasu – najnowsze okresy dostają najwyższe współczynniki wagi. Tak samo jak w przypadku prostych średnich kroczących jest możliwość wyboru z jakiej ceny średnia ma zostać obliczona. Zaletą średnich wykładniczych EMA jest szybka reakcja na zmianę trendu, co powoduje powstawanie znacznej ilości fałszywych sygnałów, zwłaszcza w konsolidacjach.

Która średnia krocząca jest najlepsza?

Porównajmy na początek sobie cztery typy średnich na wykresie – poniżej wykres godzinowy EURUSD z nałożonymi średnimi kroczącymi z 20 okresów:

średnie kroczące

Na wykresie kolejno kolorami możecie zobaczyć średnie:

 • niebieski: SMA 20,
 • czerwony: EMA 20,
 • pomarańczowy: Smoothed 20,
 • magenta: Linear Weighted 20.

I teraz pytanie – która z nich jest najlepsza? Nie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie –  najlepsza jest ta, która działa w Twoim systemie. Ważne jest dopasowanie okresu z jakiego obliczana jest średnia krocząca bo od tego zależy szybkość reakcji na zmiany trendu. Trzeba pamiętać, że im mniejszy okres średniej, tym szybciej reaguje, ale wiąże się to z dużą ilością fałszywych sygnałów. Najbardziej popularne średnie to: EMA10, EMA20, EMA50, EMA100, EMA2oo.

Wyznaczanie trendu na bazie średnich kroczących

Jedną z metod wyznaczania trendu za pomocą średnich kroczących jest obserwacja gdzie znajduje się cena w stosunku do odpowiedniej średniej. Poniżej przykład wyznaczania trendu za pomocą średniej EMA 20 na wykresie godzinowym EURUSD:

srednie_kroczace

Ta metoda zakłada, że trend wzrostowy jest jeżeli cena znajduje się powyżej średniej kroczącej EMA20 – analogicznie trend spadkowy jest jeżeli cena jest poniżej średniej kroczącej EMA20. Im dłuższe trendy chcesz wyłapać tą metodą tym większe okresy średniej kroczącej należy stosować.

Drugą metodą wyznaczania trendu za pomocą średnich kroczących jest wykorzystanie dwóch średnich. Poniżej przykład na tym samym wykresie z wykorzystaniem średnich kroczących EMA1o(niebieska) i EMA50(czerwona):

srednie_kroczace_2_EURUSDH4

Trend wzrostowy jest kiedy średnia krocząca EMA10 znajduje się powyżej średniej EMA50 – analogicznie trend spadkowy jest kiedy średnia EMA1o znajduje się poniżej średniej EMA50.

 

Średnie kroczące są prostym narzędziem dającym duże możliwości i można zbudować całkiem niezłą strategię opierając się w odpowiedni sposób na nich. Szczególnie dla początkujących traderów jest to dobre narzędzie, które nie wymaga głębszej znajomości mechaniki rynków. Jeżeli nie wiesz jak wstawić średnią na platformie MetaTreder 4 to zajrzyj tutaj.

 

  
        
          

2 thoughts on “Analiza techniczna: średnie kroczące [Moving Averages]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*