Home » Baza wiedzy » MetaTrader 4 » MetaTrader 4 na Androida

W ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej powszechne stają się smartfony i dostęp do wszystkiego co tylko możliwe poprzez telefon za pomocą mobilnego internetu. Nie inaczej jest z tradingiem, dlatego powstała aplikacja umożliwiająca trading na rynku walutowym za pomocą smartfona – MetaTrader 4 na Androida. Jest to uproszczona wersja najpopularniejszej platformy transakcyjnej, która umożliwia trading bez dostępu do komputera. Czytając dalej dowiesz się jak skonfigurować aplikację i jak wygląda jej funkcjonalność.

MetaTrader 4 na Androida – instalacja i konfiguracja konta

Aplikację MetaTrader 4 na Androida można ściągnąć ze sklepu Google Play, a instalacja przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku wszystkich aplikacji, nie ma żadnych niespodzianek ani trudności. Po zainstalowaniu aplikacji trzeba skonfigurować konto, na którym będziesz prowadzić trading ( MT 4 mobile obsługuje konta demo i realne). Aby to zrobić przejdź do konfiguracji konta :

MetaTrader 4 na Androida

Z poziomu aplikacji można założyć anonimowy rachunek demo lub otworzyć rachunek u dowolnego brokera. Jeżeli posiadasz już konto u któregoś brokera, to wybierasz opcję “Zaloguj się do istniejącego rachunku” – wtedy pojawi się okno gdzie możesz wyszukać swojego brokera i odpowiedni serwer, na którym działa Twoje konto (nazwa serwera jest przesyłana przez brokera razem z loginem i hasłem do konta). Po wybraniu odpowiedniego serwera pozostaje już tylko wpisanie loginu i hasła – od tego momentu wszystko powinno działać.

MetaTrader4 na Androida – obsługa aplikacji

Kiedy masz już poprawnie skonfigurowane konto, po uruchomieniu aplikacji otworzy się okno z bieżącymi notowaniami wybranych par walutowych, a u góry pasek z którego można rozwinąć główne menu:

MetaTrader 4 na Androida

Za pomocą ikon ołówka i plusa na górnym pasku można modyfikować zestaw pokazywanych notowań par walutowych. Warto pamiętać, że jeżeli masz otwartą transakcję na danej parze walutowej to automatycznie jej notowania są wyświetlane na głównym ekranie, nie trzeba ich samodzielnie dodawać.

  • OKNO WYKRESU

Okno wykresu daje nam sporo możliwości jak na aplikację mobilną, wygląda ono jak poniżej:

MetaTrader 4 na Androida

Pierwszy zrzut ekranu od lewej to główny widok okna wykresu z widocznym paskiem narzędzi na górze (narzędzia ponumerowałem, żeby było łatwiej je opisać. [1] to ikona narzędzia do mierzenia poziomów, które po uruchomieniu pojawia się na wykresie. Umożliwia zmierzenie poziomów ceny i czasu – działa na tyle intuicyjnie, że nie wymaga większego opisu, każdy sobie z nim poradzi. Ikona [2] to narzędzie wstawiania wskaźników na wykres – po jej dotknięciu pojawia się okno z dostępną listą wskaźników ( środkowy zrzut ekranu). Jest całkiem spora baza wskaźników – znajdziesz tu z pewnością wszystkie podstawowe wskaźniki takie jak MACD, średnie kroczące, oscylatory itp. Ikona [3] pozwala wybrać parę walutową, której wykres ma być wyświetlony (dostępne będą pary walutowe, które są ustawione w oknie notowań). Symbol [5] to wybór ramy czasowej wykresu (wszystkie standardowe ramy czasowe są dostępne). Ramę czasową można też zmienić dotykając w dowolnym pustym miejscu na wykresie.

W oknie wykresu można również wstawiać obiekty takie jak linie trendu, zniesienia Fibonacciego, kształty itp. Ta funkcja jest trochę schowana i trzeba dobrą chwilę poszukać jak to zrobić – trzeba dotknąć wolnego pola na wykresie (dokładnie tak jak przy wybieraniu ramy czasowej) i w kole, które się pojawi wybrać ikonę wstawiania obiektów:

MT4_android_obiekty_2

Samo wstawianie obiektów jest bardzo intuicyjne i działa całkiem nieźle. Żeby usunąć lub edytować wstawiony obiekt należy przytrzymać palec na obiekcie – wtedy u góry ekranu pojawi się pasek usuwania i edycji.

 

  • OKNO HANDEL

W tym oknie znajdziesz informacje o saldzie swojego konta, wszystkich otwartych transakcjach i ustawionych zleceniach oczekujących:

MT4_android_okno_handel

W tym oknie u góry na pasku są dwie ikony: typ sortowania zleceń i otwieranie zlecenia. W górnym pasku wyświetlany jest też sumaryczny zysk lub strata łącznie ze wszystkich otwartych pozycji.

Pozostałe okna są na tyle intuicyjne, że nie ma potrzeby opisywania ich. Gdybyś jednak miał jakiś problem, to pisz śmiało.

MetaTrader 4 na Androida – jak otworzyć zlecenie?

Zlecenie można otworzyć na kilka sposobów:

  • w oknie Notowania – przytrzymaj na wybranym instrumencie i wybierz opcję “nowa transakcja”,
  • w oknie Wykres – przez wybranie ikony [5],
  • w oknie Handel – przez wybranie ikony zlecenia z górnego paska.

Okno ustawiania zlecenia wygląda tak :

MT4_android_zlecenie

  • [1] – pole wyboru typu zlecenia (oczekujące lub realizacja natychmiastowa) – jeżeli wybierzemy zlecenie oczekujące to pokaże się dodatkowe pole ustawienia ceny po jakiej ma być zrealizowane zlecenie,
  • [2] – wielkość pozycji,
  • [3] – poziom Stop Loss,
  • [4] – poziom Take Profit,
  • [5] – jeżeli wybrałeś zlecenie z natychmiastową realizacją to do wyboru będzie opcja Sell i Buy, która uruchamia zlecenie w odpowiednim kierunku; w przypadku zlecenia oczekującego w tym miejscu będzie przycick “Umieść”, które ustawia zlecenie na rynku.

Teraz bez problemu powinieneś potrafić posługiwać się platformą MetaTrader 4 na Androida. Jak widzisz platforma zapewnia pełną funkcjonalność,  chociaż według mnie wygoda obsługi klasycznej platformy na komputerze jest nieporównywalna. Warto mieć w swoim telefonie zainstalowaną platformę mobilną, żeby móc kontrolować sytuację na rynku w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do komputera.

Korzystam z tej platformy od dłuższego czasu i muszę przyznać, że działa naprawdę dobrze – jest stabilna i nie zawiesza się ( chociaż to zależy również od modelu telefonu i jakości internetu), dlatego mogę Wam ją spokojnie polecić. Oczywiście aplikacja jest darmowa i można jej używać bez względu na to, u którego brokera masz rachunek.

Ten artykuł nie wyczerpuje w pełni tematu mobilnej platformy MetaTrader 4, ale zapewnia podstawowe informacje, do bezproblemowego korzystania z niej. W najbliższym czasie pojawi się kolejny artykuł Tips&Tricks gdzie podpowiem Wam jak dopasować ustawienia do swoich potrzeb. Jeżeli macie jakieś pytanie i interesują Was kwestie nie ujęte w powyższym artykule to napiszcie w komentarzach, a z pewnością opiszę je w kolejnym artykule.

  
        
          

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*