Home » Baza wiedzy » Price action » Price action: Konsolidacja

Śledząc wykresy różnych instrumentów z pewnością zauważacie takie okresy na rynku ( na różnych ramach czasowych) kiedy cena nie porusza się właściwie w żadnym kierunku – znajduje się w trendzie bocznym czyli konsolidacji, określanej też jako korekta czasu.

Kiedy i dlaczego na rynkach tworzy się konsolidacja ? Ogólnie rzecz biorąc konsolidacja tworzy się, kiedy na rynku panuje niezdecydowanie, często korekty po impulsach przyjmują taką formę. Konsolidacje tworzą się również na końcach dużych ruchów, przeważnie z perspektywy wysokich ram  czasowych, kiedy największe instytucje uczestniczące w rynku powoli realizują zyski i zaczynają otwierać pozycje przeciwne.

To teraz kilka słów o tym jak wygląda konsolidacja. Można ją łatwo rozpoznać ponieważ cena zatrzymuje się pomiędzy dwoma poziomami nie tworząc nowych szczytów ani dołków. Poniżej przykład takiego zachowania ceny na wykresie D1 EURGBP:

konsolidacja

I jeszcze jeden przykład bardzo długiej konsolidacji (trwała kilka miesięcy)z fałszywymi wybiciami na wykresie D1 USDJPY:konsolidacja

Co zrobić jeżeli na rynku trwa konsolidacja? To zależy od systemu – ja preferuję swing trading, więc w czasie konsolidacji nie otwieram pozycji, czekam aż cena w końcu wybije górne lub dolne ograniczenie. Są systemy, które opierają się na grze w konsolidacji, co więcej niektórzy twierdzą, że zyskowne ;). Opierają się one na otwieraniu i zamykaniu pozycji w pobliżu poziomów ograniczających konsolidację. Nie interesowałem się nigdy bardziej takimi systemami i nie testowałem tego typu zagrań. Moim zdaniem są dwa główne problemy z takimi systemami – o tym, że tworzy się konsolidacja dowiadujemy się dopiero po kilku odbiciach ceny od ograniczających poziomów, więc kiedy już wiadomo co jest grane, to prawdopodobieństwo wybicia z konsolidacji jest bardzo duże; drugi problem jest taki, że cena nie zawsze dochodzi do poziomów, które trzymają konsolidację ( widać to wyraźnie na wykresie konsolidacji USDJPY).

Warto obserwować, czy na rynku przypadkiem nie tworzy się konsolidacja, ponieważ to pułapka dla bardzo wielu systemów, zwłaszcza opartych na średnich kroczących i wszelkich automatów.

  
        
          

5 thoughts on “Price action: Konsolidacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*