Home » Baza wiedzy » Price action » Price action: Teoria fal Elliotta – podstawy

Teoria fal Elliotta to zagadnienie, o którym zostało napisanych całe mnóstwo wszelkiego rodzaju publikacji. Teoria sama w sobie jest bardzo złożona i skomplikowana, ale ja pokażę tylko te elementy, które są przydatne w praktycznym inwestowaniu (sam wykorzystuję bardzo proste podejście). Jeżeli chcecie zagłębić się dokładnie w samą teorię na poziomie naukowym to bez problemu znajdziecie wiele opracowań.

Zacznijmy od impulsu – impuls (zarówno wzrostowy jak i spadkowy) powinien składać się z pięciu fal: trzech impulsywnych (fale 1, 3 i 5), czyli zgodnych z trendem i dwóch korekcyjnych (fale 2 i 4).  Teraz praktyczny przykład impulsu pięcio falowego :

teoria fal Elliotta

Jak widać na powyższym wykresie,  możemy wyznaczyć wyraźnie pięć ładnych fal, oczywiście rynki nie zawsze zachowują się w taki idealny sposób, więc trzeba trochę wprawy i godzin spędzonych z wykresami, żeby nauczyć się znajdować odpowiednie zachowania ceny.  Kilka podstawowych zasad, które musi spełniać pięcio falowy impuls:

1) fala 3 musi być najdłuższa z fal impulsywnych

2) fala druga musi osiągnąć przynajmniej 38,2% zniesienia fali 1 (najlepiej jeżeli jest to głębsza korekta)

3) fala 4 nie może zachodzić na wierzchołek fali 1

4) fala 4 nie powinna być większą korektą niż fala 2

5) fala 3 powinna osiągnąć przynajmniej 161,8% fali 1

Fala 3 powinna być bardzo mocnym impulsem i to właśnie najlepsze pozycje zgodne z trendem są kiedy ją złapiemy, ponieważ cena idzie wtedy mocno w kierunku trendu, przeważnie bez większych korekt. Fala 2 jest bardzo często korektą ABC.

Kiedy widzimy ukształtowany impuls pięcio falowy lub dopiero potencjalnie tworzący się, możemy wykorzystać kilka przydatnych informacji jakie nam to daje :

– widząc impuls, a po nim korektę ( przynajmniej 38,2%) możemy podejrzewać, że właśnie stworzyła się pierwsza i druga fala, więc prawdopodobnie będzie fala 3 w postaci mocnego ruchu, oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wszystko zależy od szerszego kontekstu, w jakim trendzie cena się znajduje i w jakim miejscu tego trendu obecnie jest, w każdym razie początek fali trzeciej jest najlepszym miejscem, żeby dołączyć do ruchu zgodnie z trendem;

-jeżeli cena stworzyła już fale 1,2, 3 i buduje potencjalną falę 4, to wiemy, że potencjał ruchu przed większą korektą jest mocno ograniczony, ponieważ jeżeli będzie fala 5, to będzie ona prawdopodobnie znacznie krótsza od fali 3 ( jej końca można spodziewać się w okolicach 127,7% fali 3);

– kiedy widzimy na wykresie zbudowany impuls pięcio falowy, prawdopodobnie kończącą się falę 5, powinniśmy się spodziewać większej korekty, która osiągnie przynajmniej 38,2% całego ruchu, lub zmiany trendu, nigdy nie wiadomo, która z tych opcji się wydarzy, dlatego trzeba obserwować co będzie działo się dalej.

Trzeba pamiętać, że cena nie zawsze tworzy ruchy w zgodne z teorią fal Elliotta, więc jeżeli na wykresie nie widać takich struktur, to nie ma sensu wyszukiwać ich na siłę, warto za to spojrzeć na wyższą ramę czasową.

 

  
        
          

3 thoughts on “Price action: Teoria fal Elliotta – podstawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*