Home » Baza wiedzy » Analiza techniczna » Świece japońskie: podstawy

Świece japońskie są sposobem przedstawiania ceny na wykresie. Według mnie jest to najbardziej czytelna metoda wyświetlania ceny, niesie ze sobą dużo cennych informacji. Świeca japońska przedstawia zakres wahania ceny w określonym interwale czasowym. Świeca składa się z korpusu ( tworzonego przez cenę otwarcia i zamknięcia) i cienie ( tworzone przez cenę maksymalną i minimalną). Świeca wzrostowa charakteryzuje się pustym ( białym korpusem), świeca spadkowa ma korpus wypełniony (czarny). Kolory świec zależą od ustawień szablonu na platformie MT4.

W zależności od kształtu świecy ( wielkości korpusu i cieni) dostajemy określone informacje. Jest kilka podstawowych świec, które należy znać :

Świeca marubozu – charakteryzuje się dużym korpusem, bez cieni; świadczy o dużej sile kupujących ( wzrostowa) lub sprzedających ( spadkowa).


Świeca doji – powstaje, kiedy cena otwarcia jest równa cenie zamknięcia, cienie mogą być różnej długości. Jest to świeca niezdecydowania, w 7 na 10 przypadków po świecy doji ruch jestkontynuowany.Świeca pinbar – charakteryzuje się małym korpusem i długim cieniem, korpus powinien mieć wielkość około 1/3 wielkości całej świecy. Jest to typowa świeca odrzucenia, kolor korpusu nie ma dużego znaczenia, ważny jest cień.

  
        
          

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *
Email *
Website

*